Voćna eksplozija koja nas svake godine uvodi u ljetno raspoloženje mami gurmana u nama. Kako bismo ugodili nepcu, uvijek je najbolje posegnuti za sezonskim namirnicama koje su upravo u ovo doba godine zamirisale tržnicama i vrtovima. Lagani ljetni okusi te izobilje začina idealni su za druženja uz kulinarske gušte i dobru kapljicu vina.
Kada smo u jeku sezone marelica, slatke narančaste plodove itekako treba upotrijebiti za pripremu prvih ljetnih specijaliteta. Iako uvijek uz marelicu zamišljamo slastice, radi se zapravo o voću koje se može pripremati u različitim obrocima. Od laganog doručka sa žitaricama i jogurtom do salata s piletinom ili ribom u kojima će marelica s preljevom od jogurta i uz dodatak mente ili bosiljka biti pun pogodak za ručak. Za gastro druženja idealna je marelica punjena nadjevom od kozjeg sira, listića badema i bosiljka te zamotana pršutom. Uz rebarca marinirana u umaku od marelica s roštilja večernja zabava može početi.
Prema tradiciji, od marelica se pripremaju najbolji ljetni deserti, pa se tako od nje pripremaju pite i ostali kolači i keksi od prhkog tijesta. Džemovi, marmelade i pekmezi najfiniji su od marelice jer njezin aromatičan miris ne može nadmašiti nijedno voće, a najpoznatija Sacher torta upravo je nastala spajanjem čokolade i pekmeza od marelice. Kako su marelice mesnate i ne previše vodenaste, često se od njih rade kompoti, sladoledi, mogu se zapeći u pećnici sa smeđim šećerom i vrhnjem, a ultimativna slastica koja se najčešće priprema u kontinentalnoj Hrvatskoj su knedle od marelica. Dok ih svaka domaćica najčešće priprema prema recepturi naslijeđenoj od mama i baka, mi smo otkrili tajni recept knedla Seoskog turizma Stara Preša u blizini Zaprešića. Glava obitelji i glavna šefica kuhinje obiteljskog restorana Biserka Jakševac nadaleko je poznata po knedlama koje, ovisno o sezoni, priprema s prigodnim sezonskim voćem, a učila ih je raditi od mame i svekrve.
- Uz restoran imamo i veliki voćnjak u kojemu uzgajamo marelice. Kako nam svake godine dobro rode, osim knedla pripremam od njih pekmez koji poslužujemo s palačinkama. Pripremam i druge pekmeze od kupina, ribizla, jabuka, murve, jagoda, brusnice i mušmula, ali najbolji mi je ovaj od marelica jer ima specifičan miris i okus. Pri pripremi knedla važan je omjer brašna i krumpira, a da bi bile mekane, ne smiju se pripremati s bilo kojim krumpirom. Uvijek radim tijesto za knedle s bijelim krumpirom, koji je više brašnast. U tijesto se dodaju još jaje i maslac te se oblikuje oko marelice. Kad voda zakipi, stavljaju se knedle, a kada se počnu dizati na površinu vode, onda su gotove. Uvijek poslužujem knedle s preljevom od maslaca i prezli – otkrila nam je gospođa Biserka, koju u poslu sve više prati i sin, a posebno je sretna jer je cijela obitelj uključena u sve poslove.
U potrazi za još kojom tajnom tehnikom pripreme knedla otkrili smo jednu zanimljivu slatku kreaciju koju pripremaju u varaždinskom restoranu Bedem. Kuharski duo Anđelko Levanić i Zlatko Novak, ujedno i suvlasnici restorana, osmislili su desert od flambiranih marelica sa sladoledom od bosiljka. Recepturu nam je otkrio Anđelko Levanić:
- Marelice prvo otkoštimo, zatim napravimo u tavi karamelu od bijelog šećera, ali može se koristiti i smeđi. U karamelu stavimo polovice marelica, podlijemo ih konjakom i dodamo malo svježe mente, a kada utihne vatra u tavi, marelice su gotove. Poslužujemo ih sa sladoledom koji sami pripremamo, a radi se o sladoledu kojemu je baza vanilija, u koju još dodamo svježeg bosiljka. Ovom toplo-hladnom kombinacijom gosti su jednostavno oduševljeni.