Sigurno ste nebrojeno puta čuli da se netko požalio kako je njoj/njemu “skočio” tlak. Visoki tlak ozbiljna je bolest, ujedno i jedna od najčešćih bolesti današnjeg doba. Kako ga otkriti i što napraviti kada se pojavi?
Hipertenzija – tihi ubojica
Hipertenzija je jedna od bolesti koja se otkriva relativno kasno, a često u momentu kada već prouzroči štetu u organizmu. Od pojave prvih simptoma do postavljanja dijagnoze hipertenzije ponekad prođe čak cijelo desetljeće. Kako bismo lakše prepoznali visoki tlak, važno je znati o čemu se zapravo radi.
Hipertenzija je trajno povišenje krvnog tlaka i odnosi se na vrijednosti tlaka koje prelaze 140/90 mmHg. Treba imati na umu da vrijednost krvnog tlaka nije statička te se mijenja po godinama, zbog gubljenja elastičnosti krvnih žila, što posljedično dovodi do većeg otpora protoku krvi i visokog tlaka.
Postoje primarna i sekundarna hipertenzija. Primarnoj je teško utvrditi uzrok, dok se sekundarna javlja kao posljedica drugog zdravstvenog stanja, najčešće bolesti bubrega.
Kako sniziti visoki tlak
Hipertenzija se liječi pomoću lijekova i to najčešće pomoću kombinacije lijekova za visoki tlak. Uz terapiju, pozitivne učinke u borbi s visokim tlakom imaju i zdrave životne navike. Uravnotežite prehranu i uvedite tjelesnu aktivnost umjerenog intenziteta (npr. šetnje, plivanje, vožnju biciklom) nekoliko puta tjedno.
Vaša prehrana trebala bi biti obogaćena plavom ribom, svježim voćem i povrćem te orašastim plodovima. Izbjegavajte unos alkohola, šećera i soli. Pušite li, savjetujemo vam da prestanete, s obzirom na to da pušenje ubrzava proces zadebljanja stijenki krvnih žila.
Ako je i vaša svakodnevica stresna, pronađite način za što bolje nošenje sa stresnim situacijama. U tome bi vam mogla pomoći glazba, i to najviše klasična. Naime, dokazano je da glazba u kombinaciji s polaganim disanjem i opuštanjem, mogu pomoći pri snižavanju krvnog tlaka i to čak za nekoliko mmHg!